Gevherhan Sultan Medresesi

Kabataş Erkek Lisesi Kültür Binası
4 Nisan 2019
Sultan Abdülaziz Av Köşkü
4 Nisan 2019

Gevherhan Sultan Medresesi

Gevherhan Sultan Medresesi

İstanbul Suriçi’nde Fatih ilçesine bağlı Aksaray/Cerrahpaşa Caddesi üzerinde Nakşi Sokağı ve Küçük Mühendis Sokağı’nın çevirdiği yapı adasında bulunan tarihi bir mekandır.  1568 tarihinde Sultan II.Selim ve Nurbanu Sultan’ın kızı ve Kaptan-ı Derya Piyale Paşa’nın (1515-1578) eşi Gevherhan Sultan tarafından yaptırılmıştır. Bina, Cerrah Mehmet Paşa Camii’nin tam karşısında olup külliyenin bir parçası olarak kabul edilir.

Külliyenin mimarı bilinmemektir. Vakfiyesine göre yapıda 15 medrese hücresi ve mescitbulunmaktadır. Revaklı ve kare planlı avlunun etrafına dizilen hücreler yine kare planlıdır. Yine kare planlı olan dersane, cadde üzerindeki girişin karşısında kalmaktadır. Avlunun bir köşesinde bir kuyu bulunmaktadır.

Gevherhan Sultan Medresesi’nde 1792 tarihinde toplam 14 talebe kayıtlı iken bu sayı 1869’da 27’ye çıkmıştır. 20. Yüzyılın başlarına kadar düzenli bir eğitim mekanı olan medresenin 1914 yılının teftiş raporunda ise 20 kişi kayıt edilmiştir. Birinci Dünya Savaşı sırasında ordu için mutfak olan kullanılan mekan, restore edilerek 1970’li yıllarda Tıp Tarihi Enstitüsü’ne tahsis edildikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıp Tarihi Araştırma Merkezi ve Süheyl Ünver Arşivi olarak hizmet vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir